Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn

Turistické a cyklistické trasy v okolí hradu Karlštejn

Turistická trasa: Vráž u Berouna – Karlštejn

Vráž u Berouna – Svatý Ján pod Skalou – Bubovické vodopády – Karlštejn

Popis trasy: Na Vráž se kromě auta dopravíte vlakem z Prahy – Smíchov nebo autobusem z Prahy – Zličín. U nádraží zahlédnete modrou turistickou značku, po které půjdete vesnicí a a poté přejdete plzeňskou dálnici. Budete pokračovat lesem až se ocitnete v údolí říčky Loděnice. Po silničce kolem toku se vypravíte do obce Svatý Ján pod Skalou, kde se můžete podívat do kostela a na jeskyni poustevníka Ivana. Posléze se vydáte postranní cestou ke kříži po červené značce, počítejte se značným převýšením. Po namáhavé části trasy budete odměněni skvělým výhledem na skály a údolí. Dále jděte vyznačenou trasou ke skanzenu zaměřenému na hornictví a po prohlídce cestou až k modré turistické značce – napojíte se posléze zase na červenou u rozcestníku. Vyberete si trasu na hrad Karlštejn. Nejprve projdete lesem, na kopec Doutnáč a dostanete se k Bubovickým vodopádům. Po prohlídce roztančené vody se vydejte přes skalky, mostky a potůčky k rozcestníku, kde si opět vyberete červenou na Karlštejn, kam to už je jenom cca dva kilometry. Nejprve pošlapete do kopce a pak už lesní cestou až do podhradí. Po prohlídce můžete v obci Karlštejn nasednout na vlak.

Délka trasy: Celkem ujdete deset kilometrů na středně těžké až obtížné trase.

Turistická trasa: Beroun – Svatý Jan – Karlštejn

Beroun – Dub na Herinkách – Svatý Jan pod Skalou – Boubová – Králova studně – Karlštejn

Popis trasy: Do Berouna se můžete vydat vlakem a tady u železniční stanice začne váš pěší výlet. Od rozcestníku se vydáte po červené značce k rozcestníku u berounské nemocnice a poté k rozcestníku v Dubu na Herinkách. Posléze dojdete do obce Svatý Jan pod Skalou, kde se zastavte v klášteru a kapli. Od kláštera se vydejte k rozcestníku Propadlé vody, na Boubovou a k Bubovickým vodopádům. Pokračujte k dalším rozcestníkům – Kubrychtova bouda, Králova studně a Dub sedmi bratří. Odtud už půjdete přímo na hrad Karlštejn.

Délka trasy: Celkem ujdete asi 12,5 km na středně náročné trati

Cyklotrasa: Beroun – Tetín – Koněprusy

Tetín – Koda – Liteň – Pod Vinnou – Koněpruské jeskyně – Havlíčkův mlýn – Beroun –  Tetín

Popis trasy: Okružní trasa vám nadělí náročná stoupání a středně těžké sjezdy. Jestliže se dopravíte vlakem, raději začněte v Berouně, od nádraží se dostanete po modré trase na Tetín. Lepší parkování získáte v Tetíně, tím pádem je pro vás v případě jízdy autem na začátek trasy zvolit právě toto místo. Během cesty navštivte zajímavá místa – zbytky hradu Tetín, Kodská a Koněpruské jeskyně. Celá cesta vede po značených stezkách pro turisty.

Délka trasy: Celkem ujedete 27 km na středně náročné trati, vhodné pro horská (MTB) kola.
Koněpruské jeskyněKoněpruské jeskyněKoněpruské jeskyně

Turistická trasa: Karlštejn – Malá a Velká Amerika

Karlštejn – Malá Amerika – Mexico – Velká Amerika

Popis trasy: Do obce Karlštejn se snadno dopravíte vlakem z Prahy – Smíchova. Od nádraží půjdete po žlutě značené trase a takřka u hradu můžete přejít na červenou, vedoucí okolo hradu opět do podhradí. Sejdete za hradem a vydáte se k rozcestí Dub sedmi bratří. Vyberete si znovu žlutou trasu a půjdete zhruba jeden kilometr lesem k Malé Americe. Odtud pokračujte žlutou trasou a asi po 2,5 km po lesních a polních cestách k Mexiku – Velké Americe. V další části pěší trasy projdete lesem až na volné prostranství a na stromě najdete značku, půjdete podle křoví k poli, polní cestou až k silnici a tady se už budete držet značení. Přejdete silnici a vyrazíte k lesu, čekejte horší stoupání a vyjdete ke dvěma lomům. Okolo lomů půjdete po rovince. Nejprve narazíte na Mexiko a hned vedle najdete Velkou Ameriku. Po levé straně a žlutou trasou dojdete k silnici a následně na náves do Mořiny. Odtud už je to cca 2,5 km zpět ke Karlštejnu.

Délka trasy: Celkem ujdete přibližně pět a půl kilometrů na nenáročné trati.

Cyklotrasa: Údolím Berounky

Praha – Malá Chuchle – Radotín – Řevnice – Třebáň – Karlštejn

Popis trasy: Ve Zbraslavské ulici v Malé Chuchli si zaparkujte auto a můžete nasednout na kolo a rozjet se cestou na hrad Karlštejn. Napojíte se na cyklotrasu číslo tři – v Praze značenou A1, podjedete pod ulicí Strakonickou a vydáte se na levý břeh řeky Vltavy. U loděnice se vydáte  cyklostezkou na Radotín, kam se dostanete podjetím Lahovického mostu. Za přístavem Radotín pojedete cyklotrasou na levém břehu Berounky a pojedete k mostu Pražského okruhu, za dalším mostem Závodu míru budete sledovat cyklotrasu A2 a vjedete do centra Prahy. V Radotíně lze jet na Černošice. Dále pokračujte na Dobřichovice a cyklostezkou na Řevnice, kde dojedete až k jezu. Za železničním přejezdem se vydáte na Zadní Třebáň k nádraží, přemístíte se podchodem pod železniční tratí a půjdete přes lávku na Hlásnou Třebáň. Zde zvolíte směr po silnici s číslem 116 a cestou vlevo dojedete po třech kilometrech do obce Karlštejn, kde se za parkovištěm vydáte do kopce k hradu Karlštejn.

Délka trasy: Celkem ujedete kolem dvaceti kilometrů po nenáročné trase.

Cyklotrasa: Praha – Karlštejn

Praha, Stodůlky – Řeporyje – Chýnice – Kuchař – Trněný Újezd – Mořina – Karlštejn

Popis trasy: Z Prahy – Stodůlek se vypravte od stanice metra Luka cyklotrasou číslo 0013. Pojedete přes Řeporyje a na pravé straně uvidíte Radotínsko-chuchelský háj (přírodní park). Pojedete do Chýnice přes Ořech a Prostřední Mlýn. Po značené cyklotrase projedete vesnice Kuchař, Trněný Újezd a Mořina, odkud projedete okolo Budňanského potoka do přírodní rezervace Karlštejn a cyklotrasa vás dovede až k hradu Karlštejn.

Délka trasy: Celkem ujedete 22 km po nenáročné trase.

Cyklotrasa: Loděnice – Karlštejn

Loděnice – Bubovice – Velká Amerika – Mořina – Karlštejn – Tetín – Beroun – Hostím – Svatý Jan pod Skalou – Loděnice

Popis trasy: Okružní trasa začíná v Loděnici, odkud se vydáte přes Špičatý vrch na Bubovice a okolo Velké Ameriky na Karlštejn. Po prohlídce hradu pojedete druhým břehem Berounky přes Korno na Tetín a dále do Berouna, do Svatého Jana pod Skalou a ocitnete se zpátky v Loděnicích.

Délka trasy: Celkem ujedete 40 km na středně náročné trati.

Cyklistická trasa: Údolím Kačáku

Řevnice – Zadní Třebáň – Hlásná Třebáň – Karlštejn – Králova studně – Srbsko – Hostím – Svatý Jan pod Skalou – Jánská – Nenačovice – Unhošť

Popis trasy: Cestu začněte v Řevnicích, odkud se přes Třebáň dostanete až na Karlštejn. Poté pojedete okolo Dubu sedmi bratří, Královy studně až do Srbska. Pokračujte podél řeky Berounky na místo zvané „V Kozle“ a odtud jeďte na Hostím, Svatý Jan pod Skalou, Nenačovice a skončíte v Unhošti.

Délka trasy: Celkem ujedete 40 km na středně náročné trati.

Hrad Karlštejn

Proslulý hrad Karlštejn patří mezi nejnavštěvovanější české historické objekty. Ponořte se i vy do minulých časů a poznejte významné kapitoly z historie Čech!

hrad Karlštejn Zobrazit větší mapu

Víte, že… ?

Podpořte nás

Zaujaly vás tyto stránky? Budeme rádi, jestliže na svůj web umístíte odkaz na naše webové stránky.

hrad-karlstejn.eu

Hrad Karlštejn

Nejlepší trasy

Hledáte hezké turistické trasy, nevíte kam za poznáním. Užijte si hezké turistické trasy v okolí pevnosti Königstein v Saském Švýcarsku. Nevíte, kde pevnost najdete? Přeci kousek za Děčínem...

Karlštejn